Napetosti između Izraela i Irana pojačane su zbog špekulacija da nedavni potres u Iranu nije bio prirodna katastrofa, već rezultat tajnog podzemnog nuklearnog testa.
U subotu navečer, nešto prije 22 sata, tlo u iranskoj provinciji Semnan počelo je podrhtavati. Prema podacima seizmološkog centra Univerziteta u Teheranu, zemljotres magnitude 4,4 pogodio je područje grada Aradan, a potres se osjetio i u istočnim dijelovima Teherana.
Međutim, za razliku od uobičajenih izvještaja o prirodnim katastrofama, ovaj događaj brzo je prerastao u temu brojnih online spekulacija. Sve je više onih koji smatraju da ovaj zemljotres možda nije bio prirodan, već rezultat podzemnog nuklearnog testa.
If you were not sure that Iran has actually tested a nuke, check this seismograph that a station in Armenia picked up.
— The Tribe of Truth (@TheTribeOfTruth) October 6, 2024
ALSO, please compare that to other underground tests conducted by other nuclear powers and see the difference between a nuclear test and a regular earthquake. https://t.co/JJUZfsbgQA pic.twitter.com/iQzu9Rm5Uy
Ove špekulacije dolaze u trenutku kada su tenzije između Izraela i Irana na vrhuncu, prvenstveno zbog iranskog nuklearnog programa, koji Izrael vidi kao egzistencijalnu prijetnju. Špekulacije su dodatno intenzivirana činjenicom da se potres dogodio blizu ključnih nuklearnih postrojenja, poput Natanza i Fordowa, gdje Iran obogaćuje uran.
Iako je u protekle dvije decenije izraelska vojska razvijala planove za potencijalne udare na iranska nuklearna postrojenja, postavlja se pitanje da li Izrael može izvesti takvu operaciju bez pomoći Sjedinjenih Američkih Država.
Dok zvaničnici još uvijek istražuju uzroke ovog događaja, a društvene mreže preplavljuju teorije zavjere, analitičari upozoravaju da bi potvrda o nuklearnom testu drastično eskalirala napetosti na Bliskom istoku.
U ovom trenutku, zvanične potvrde nema, ali špekulacije nastavljaju rasti, dok međunarodni akreri prate situaciju s povećanom pažnjom. Ako se pokaže da iza podrhtavanja tla stoji nešto drugo osim prirodnog fenomena, to bi potpuno izmijenilo "pravila igre" na Bliskom istoku.
Objavi komentar