Uređaji za identifikaciju birača, automatsko prebrojavanje i prijenos rezultata, koji su na lokalnim izborima u oktobru 2024. bili postavljeni na 458 biračkih mjesta u 24 izborne jedinice, trebali su predstavljati samo testnu fazu za digitalizaciju kompletnog izbornog procesa i uvođenje novih tehnologija na općim izborima iduće godine.
Međutim, za sprečavanje izbornih krađa i manipulacija, prema svemu sudeći, nema političke volje.
Oprema i aplikacije
Predsjednica Centralne izborne komisije BiH Irena Hadžiabdić jučer je na konferenciji “Nove izborne tehnologije: Iskustva s lokalnih i primjena na općim izborima”, koju je u Sarajevu organizirala Democracy International u BiH (DI BiH) uz podršku CIK-a BiH i Koalicije za slobodne i poštene izbore “Pod lupom”, izjavila da uvjeti za uvođenje novih tehnologija na izborima 2026. u ovom momentu nisu ispunjeni.
Ona je pojasnila da još nisu usvojeni konkretni zaključci o studiji izvodljivosti, niti su osigurana sredstva, iako je to trebalo učiniti do kraja aprila. Inače, okvirni budžet za uvođenje skenera i biometrijske identifikacije glasača, uz prateće softvere, skladišta, obuke, softvere i dodatnu opremu iznosi 112 miliona maraka.
Hadžiabdić je poručila da bi se trebalo hitno pristupiti izmjenama i dopunama Izbornog zakona i CIK-u i partnerskim agencijama pomoći da stvore pouzdan sistem i da nabave opremu i aplikacije koje su potrebne za opće izbore.
Ona je podsjetila da su aktivnosti za uvođenje novih tehnologija pokrenute još prije devet godina, da su prvi put testirane prošle godine, te da svi pokazatelji govore da je test bio uspješan. Izmjene u izborni sistem traže nevladin sektor i CIK zbog sve većih zahtjeva birača koji su manje vjerovali u izborni proces.
Nove tehonologije
- Došli smo u situaciju da zbog članova biračkih odbora koji su isključivo imenovani na prijedlog političkih subjekata nismo mogli imati kontrolu izbornog procesa. Bili smo svjesni manipulativnih radnji i u vezi sa samim procesom glasanja, a pogotovo s manipulativnim radnjama tipa prepravljanja rezultata u toku brojanja. Na posljednjim izborima, kada smo imali nove tehnologije i kada smo zamijenili predsjednike biračkih odbora na način da smo ih imenovali kao osobe koje ne smiju biti povezane s politikom, mnogo manje smo ponovo brojali listiće - kazala je Hadžiabdić, te dodala da je s novim tehnologijama rezultate izbora moguće dobiti za 40 minuta.
Svjesno se to radi
Presjednik Strateškog odbora Koalicije “Pod lupom” Vehid Šehić kaže za “Avaz” da su za primjenu novih tehnologija potrebna sredstva, a da budžet još nije usvojen.
- Sve iziskuje vrijeme, a ući u izbornu godinu bez završenog tendera je veliki rizik. Ova godina je ključna da se sve završi i da se krene s nabavkom, jer potrebno je angažovati stručne službe da se sve uveže u sistem. Međutim, svjesno se to radi. Govoriti o poštenju i našoj politici … ona da je poštena vodila bi se u opštem interesu. Potreban nam je period nekog moralnog pročišćenja stranačkog života u BiH, da stvarno dođu ljudi koji će politiku shvatiti na pravi način – kaže Šehić.
On dodaje da će nevladin sektor i dalje insistirati na stvaranju pretpostavki za fer i poštene izbore. Ranije je zastupao stav da se izbori 2026., bez novih tehnologija, trebaju bojkotirati, ali da sada smatra da su potrebne dobre pripreme i snažniji angažman kako bi se spriječile krađe.
- Svaki građanin treba da bude posmatrač i da spriječi izborne nepravilnosti, jer time štiti dignitet svog glasa. Moramo biti odgovorni prema sebi, a onda ćemo biti odgovorni i prema državi. Ne prema vlastima, jer ona je promjenjiva, a država je stalna – ističe Šehić.
Žele obezbijediti doživotno vladanje
Izborne krađe, prevare i malverzacije postale su sastavni dio političkog mentaliteta u BiH, tvrdi politička analitičarka Tanja Topić.
Komentirajući vijest da ponovo nema sredstava za uvođenje novih tehnologija u izborni proces, ona podsjeća kako smo slušali različitu “argumentaciju političkih mudraca da su nove tehnologije prostor za manipulaciju, jer će softveri određivati" pobjednika.
- To nam dođe kao ona famozna izreka “drž'te lopova”. Pitanje je zašto se politički vladari grčevito drže starog, oprobanog načina glasanja. Oni ga kontrolišu od same pripreme, ništa ne prepuštaju slučaju i u tim okoštalim i klijentelističkim strukturama žele obezbijediti doživotno vladanje.
Najgore je što je građanima sve to postalo normalno, pa “kraduckanje” kao da nije krivično djelo. Stranke na vlasti su do savršenstva dovele mehanizme opstrukcije i delanja u sopstvenu korist, i odavno dezavuisali demokratiju. Tako da fer i transparentni izbori u BiH paraju uši poput najgore moguće fraze – ističe Topić.
Objavi komentar