Svijet troši rekordne iznose na oružje: Potrošnja Izraela porasla najviše od 1967. godine


 Svjetski vojni izdaci zabilježili su najveći porast u 2024. godini od kraja Hladnog rata, dosegnuvši 2,7 biliona dolara, jer su ratovi i rastuće napetosti potaknuli potrošnju, kažu istraživači.

Vojni izdaci porasli su širom svijeta, s posebno velikim porastom u Evropi i na Bliskom istoku, prema novom izvještaju Međunarodnog instituta za istraživanje mira u Stockholmu (SIPRI).

Nekoliko evropskih zemalja zabilježilo je "neviđen" porast vojnih izdataka, napominje se u izvještaju.

U realnim iznosima, potrošnja je porasla za 9,4 posto globalno u poređenju s 2023. godinom, pri čemu je 2024. godina bila 10. godina uzastopnog povećanja potrošnje.

Više od 100 zemalja, uključujući svih 15 najvećih potrošača, povećalo je svoje vojne budžete prošle godine, navodi se u izvještaju.

Glavni doprinos porastu rashoda bila je evropska regija, uključujući Rusiju, gdje je potrošnja porasla za 17 posto na 693 milijarde dolara.

Ruski vojni izdaci dosegli su 149 milijardi dolara u 2024. godine, povećanje od 38 posto u odnosu na prethodnu godinu i udvostručavanje od 2015. godine. Vojni izdaci Ukrajine porasli su za 2,9 posto i dosegnuli 64,7 milijardi dolara.

Potrošnja Njemačke porasla je za 28 posto i dosegla 88,5 milijardi dolara, pretekavši Indiju kao četvrtu najveću u svijetu.

Najveći svjetski potrošač, Sjedinjene Američke Države, povećale su izdatke za 5,7 posto i dosegnule 997 milijardi dolara. Samo to čini 37 posto svjetske potrošnje i 66 posto vojne potrošnje među zemljama NATO-a.

Vojni budžeti također su drastično porasli na Bliskom istoku na procijenjenih 243 milijarde dolara, što je povećanje od 15 posto u odnosu na 2023. godinu.

Dok je Izrael nastavio svoju ofanzivu u Gazi, njegovi vojni izdaci porasli su za 65 posto na 46,5 milijardi dolara u 2024. SIPRI je primijetio da to predstavlja "najveći godišnji porast od Šestodnevnog rata 1967. godine".

Nasuprot tome, iranski je budžet pao za 10 posto na 7,9 milijardi dolara u 2024., "unatoč sudjelovanju u regionalnim sukobima i podršci regionalnim posrednicima", dodaje se u izvještaju.

"Utjecaj sankcija na Iran ozbiljno je ograničio njegovu sposobnost povećanja potrošnje", navodi SIPRI.

Drugi najveći potrošač na svijetu, Kina, povećala je svoj vojni budžet za 7,0 posto na procijenjenih 314 milijardi dolara, "označujući tri desetljeća uzastopnog rasta".

Kina - koja ulaže u modernizaciju svoje vojske i proširenje sposobnosti kibernetičkog ratovanja i nuklearnog arsenala - činila je polovicu svih vojnih izdataka u Aziji i Oceaniji.

Komentari

Noviji Stariji